Jaké jsou funkční rozdíly mezi vnitřním a vnějším stíněním? Hodí se venkovní rolety i na okna panelákového bytu? Takové a podobné otázky od zákazníků dostáváme často. Vybrali jsme pro několik, které se nejvíc opakují a přinášíme na ně srozumitelné odpovědi.
Pokud jste doposud nikdy nepořizovali stínicí techniku, možná vám přijde, že je vše kolem ní složité. Všechny ty žaluzie, rolety nebo sítě…
Není se však čeho obávat. Jako první doporučujeme zorientovat se v rozdílech mezi vnitřním a vnějším stíněním. Pokud si v této základní otázce uděláte jasno, máte z půlky vyhráno, se vším ostatním vám poradí prodejce.
Pod vnitřní stínicí technikou si představte žaluzie, rolety, plisé nebo sítě, které se na okna nebo dveře zavěšují z vnitřní strany budovy. Jejich primárním účelem je zabraňovat průniku světla a slunce do místnosti, případně pomáhat s tepelnou izolací.
Venkovní stínění (vnější) se naopak montuje z venkovní strany budovy, buď na fasádu, nebo přímo na okno. Taktéž zamezuje slunečním paprskům a světlu, oproti vnějšímu stínění ale dokáže o něco lépe šetřit peníze za energie, protože výborně izoluje teplo i zimu. Některé vnitřní stínění zároveň slouží jako hluková izolace.
Obecně je o něco dražší vnější stínění, ale neplatí to vždy. Například větší plisé na okna může stát více než jednoduchá screenová roleta na malé okno. Pokud vás zajímá přesnější cena, je nejlepší kontaktovat prodejce/výrobce a zeptat se ho na podrobnosti. U nás tak můžete učinit přes kontaktní formulář.
Vnější stínicí techniku nejlépe zužitkujete na oknech, balkonových dveřích nebo na terase a v pergole. Skvěle vám poslouží například screenové rolety a venkovní a předokenní rolety.
Možná vás to překvapí, ale ano. Přestože vnější stínicí techniku uvidíte častěji na rodinných domech, běžně se používá i na oknech v bytovkách a panelácích. Majitelé bytů mají v oblibě například předokenní rolety na panelák, které nebývají drahé a umí dobře vytěsnit světlo i hluk. Vnější stínění mají v oblibě především lidé bydlící v přízemí.
Na tuto otázku neexistuje správná odpověď, záleží na vašich preferencích. Jestli vám jde vyloženě jen o odklonění slunečních paprsků a očí zvědavců, bude vám stačit plisé, případně rolety nebo žaluzie. Chcete-li však ochránit pergolu před nevyzpytatelným počasím a v zimních měsících zabránit úniku tepla, doporučujeme venkovní rolety do pergoly.
Vnější stínění většinou poskytuje lepší izolaci, ale i mezi vnitřní stínicí technikou najdete „favority“, kteří v místnosti pomáhají udržet požadovanou teplotu. Zatímco třeba obyčejné látkové žaluzie moc dobře neizolují, plisé (i zatemňovací) si v tomto ohledu vede výborně – mezi plisé a sklem okna totiž vznikne vzduchová kapsa, která pomáhá zamezit přísunu horka i zimy.
Ano, v tomto ohledu je jedno, jestli vsadíte na vnitřní, nebo vnější variantu. Výrobci stínicí techniku vyrábí na míru, od velikosti až po design, a většinou si bez problémů poradí i s atypickými rozměry. V Žaluziích KOMFORT se například specializujeme na atypické žaluzie.
Sítě proti hmyzu do oken slouží především jako ochrana před nezvanou hmyzí návštěvou a nejsou tedy stíněním v pravém slova smyslu.
S čištěním a další základní údržbou vnější stínicí techniky si poradíte hravě sami. Na většinu nečistot si vystačíte s měkkým hadříkem, houbou a teplou vodou. Když budete potřebovat opravu nebo servis stínění, jsme připraveni vám pomoci. Mimochodem provádíme také opravu vnitřních žaluzií.
Ano, v některých případech to smysl dává. Když například chcete mít v místnosti světlo, ale zároveň zabránit průniku slunečních paprsků, zatáhnete žaluzie. Když ale budete potřebovat klid na spánek a absolutní tmu, žaluzie odtáhnete a před stejným oknem zatáhnete venkovní roletu.
Výše uvedené otázky patří mezi nejčastější, ale klidně je možné, že jste mezi nimi nenašli tu, na kterou se zrovna vy chcete zeptat. V takovém případě neváhejte a kdykoliv nám napište na e-mail praha@zaluziekomfort.cz. Odpovíme co nejdřív.